Blagajna KD Slovenj Gradec


T: (02) 88 45 005 in 88 41 193

Delovni čas:

Uro pred pričetkom prireditve.

Kontakt


Kulturni dom
Slovenj Gradec

Francetova 5
2380 Slovenj Gradec


T: 02 88 45 005
F: 02 88 41 193
E: kulturni.dom@siol.net

Šolski filmski abonmaji

Projekcije bodo praviloma ob torkih, in sicer:

- 10.30 dopoldanski filmski abonma

- 14.30 popoldanski filmski abonma

- 17.00 gimnazijski filmski abonma

 

Abonma velja na srednjih šolah kot ena od obveznih izbirnih vsebin. Ob vseh predstavah bo režiser in scenarist dr. UROŠ ZAVODNIK izvajal uvodna in zaključna predavanja iz filmske umetnosti in filmske recenzije ter vodil pogovore po projekcijah.

Program je izbor žanrsko različnih filmov svetovne produkcije. Pri izboru gre za iskanja presežkov bodisi na narativni (pripovedni) ali estetski (vizualni) ravni ter s tem za navezovanje na diskurzivne   razprave oz. predavanja iz zgodovine filmske umetnosti, filmske teorije ter produkcije filma. Slednje zadeva tako predprodukcijo (ideja in razvoj scenarija, vloga scenarista, režiserja, producenta,   financiranje skozi koprodukcije itd.), produkcijo (režija mizanscene, vpliv avtorske ekipe na film ipd.), postprodukcijo (montaža ter obdelava filmske slike) in distribucijo (filmski festivali, iskanje presežkov idr.).

 

 

1. TECHNOTISE – EDIT IN JAZ
Technotise – Edit i ja

 

animirana ZF dogodivščina, Srbija (2009), 98 minut, Cankarjev dom

 

Režija in scenarij: Aleksa Gajić

Glasovi: Sanda Knežević, Nikola Đuričko, Srđan Todorović, Jelisaveta-Seka Sablić, Marija Karan, Boris Milivojević, Petar Kralj, Nebojša Glogovac

 

Po nekaj letih dela za francosko stripovsko založbo in več kot 300 ustvarjenih risbah se je Aleksa Gajić odločil animirati svoje like. Nastal je prvi srbski futuristični film – domišljijska animacija za odrasle.

Piše se leto 2074. Edit je povsem navadno dekle, ki živi in študira v Beogradu. Prostovoljno dela v raziskovalnem centru, kjer skrbi za Abela, avtističnega matematičnega genija. Ta po odkritju formule, ki združuje vse energije na Zemlji, preneha komunicirati s svetom okoli sebe. Da bi zaradi težav v šoli povečala svoje intelektualne sposobnosti, si Edit vgradi čip sumljivega izvora. Ko po spletu okoliščin zagleda shemo skrivnostne formule, se njen čip začne zavedati samega sebe in se najprej duševno, potem pa še fizično razvija v Editino vzporedno osebnost: Edija.

 

dr. Uroš Zavodnik: recenzija filma s predavanjem iz filmske umetnosti: »animirani film, tehnike animacije ter izpovedna izrazna moč animiranega sveta na filmskem platnu«

 

 

2. JAZ BI TUDI

   Yo, también

 

drama, Španija (2009), 103 minute, Demiurg

 

Režija: Antonio Naharro in Álvaro Pastor

Igrajo: Lola Dueńas, Pablo Pineda, Antonio Naharro, Isabel García Lorca, Pedro Álvarez Ossorio, Consuelo Trujillo

 

Štiriintridesetletni Daniel je prvi Evropejec z Downovim sindromom, ki mu je uspelo diplomirati. Zaposli se kot socialni delavec v Sevilli, kjer spozna svobodomiselno sodelavko Lauro. Daniel in Laura se hitro spoprijateljita, kar vzbudi pozornost njunih sodelavcev in družin. Edinstveno razmerje se zaplete, ko se Daniel zaljubi v Lauro. Uporniški duši se ne uklonita nobenim družbenim normam; oba najdeta prijateljstvo, pa tudi ljubezen, kakršne poprej še nista poznala.

 

Festivali, nagrade: nagrada goya (španski oskar) za najboljšo igralko (Lola Dueńas) in najboljšo izvirno pesem (Guille Milkyway), nagrada srebrna školjka za najboljšega igralca (Pablo Pineda) in najboljšo igralko (Lola Dueńas) na festivalu v San Sebastianu, nagrada španskega sindikata igralcev za najboljšo žensko vlogo (Lola Dueńas).

 

dr. Uroš Zavodnik: recenzija filma s predavanjem iz filmske umetnosti: »avtobiografske zgodbe na filmskem platnu – lahko resnično življenje piše dramaturško zanimive filmske zgodbe«

 

 

3. DREVO ŽIVLJENJA

   The Tree of Life

 

drama, ZDA (2010), 138 minut, Blitz

 

Režija in scenarij: Terrence Malick

Igrajo: Brad Pitt, Sean Penn, Jessica Chastain, Fiona Shaw, Irene Bedard, Jessica Fuselier, Hunter McCracken, Laramie Eppler, Tye Sheridan

 

Impresionistična družinska saga, umeščena na ameriški srednji zahod 50-ih let. Od otroške nedolžnosti do razočaranja zrelih let spremljamo najstarejšega izmed treh sinov, Jacka, in njegov težaven odnos z očetom. Hvalnica življenja, ki skozi kalejdoskop intimnega in kozmičnega, od čustvovanja družine v teksaškem mestecu do neskončnih horizontov prostora in časa, od izgubljene nedolžnosti otroštva do čudenja moža pred obličjem transcendence, odkriva odgovore na najgloblje in najbolj osebne skrivnosti človeštva. V Malickovem značilnem vizualnem univerzumu surova narava in duhovna milina skupaj krojita ne le naša posamična življenja, pač pa življenje samo.

 

Najbolj intimno in hkrati najbolj epsko delo Terrencea Malicka (Surova balada, Božanski dnevi, Tanka rdeča črta, Novi svet) je eliptična vizualna simfonija, ki v iskanju resničnega, večnega in neskončnega prehodi razdaljo od otroštva do odraslosti in od zametkov zemeljskega življenja do skrajnih robov vesolja. Zlata palma na festivalu Cannes 2011.

 

dr. Uroš Zavodnik: recenzija filma s predavanjem iz filmske umetnosti: »naracija in estetika slike v funkciji stvaritve filmskega presežka – režiser ter režija filmske mizanscene«

 

 

4. OTROČIČKI

   Bébé(s)

 

dokumentarec brez dialogov, FRA (2010), 76 minut, Fivia

 

Režija: Thomas Balmes

Nastopajo: Bayar, Hattie, Mari in Ponijao

 

Film brez komentarja, a ob spremljavi glasbe, spremlja prvih 18 mesecev življenja štirih malčkov na štirih koncih sveta: na Japonskem, v Mongoliji, ZDA in Namibiji. Sočasno, dan za dnem, pred očmi gledalca rastejo in odkrivajo svet Mari, Bayarjargal, Hattie in Ponijao.

Malčki odraščajo v ritmu kultur, v katere so rojeni, in v ritmu načinov življenja svojih staršev. Bayarjev vsakdan je videti kot samotno, a svobodno postopanje po mongolski stepi: družbo mu delajo sonce, veter, domače živali in navihan bratec. Za Mari, ki je postavljena pred popolnoma drugačno kuliso tokijskega neona in hipermarketov, je narava sprehod po parku ali gledanje živali skozi šipo živalskega vrta. Dejstvo, da še ni kos vsem didaktičnim igračam, s katerimi jo obdajata prezaposlena starša, jo tako frustrira, da nekega dne poleg ene izmed njih doživi živčni zlom. Mala Hattie, ki ima doma v San Franciscu na polici slikanico z naslovom Ne tepemo, raziskuje, kako bi lahko ušla s tečaja joge, kamor jo spremljata njena newagevsko usmerjena starša. Še najbolj brezskrbna se zdi mala Ponijao, okrog katere nihče ne zganja panike, ko rije po mlaki, živahno tlači ročico v pasji gobec ali si ogleduje bratovega lulčka.

 

Duhovit, prikupen in vizualno razkošen vpogled v življenje štirih malčkov na štirih koncih sveta ni samo slikovita ponazoritev kulturnih razlik v odnosu do otrok, temveč prav tako ali še bolj razkriva, da so materinska ljubezen in človekovi prvi koraki povsod po svetu enaki.

 

Festivali, nagrade: nominacija za nagrado Las Vegas Film Critics Society za najboljši dokumentarec

 

dr. Uroš Zavodnik: recenzija filma s predavanjem iz filmske umetnosti: »dokumentarni film – različni dokumentaristični pristopi dokumentaristov skozi  zgodovino filma«

 

 

5. IZBOR FILMA S FESTIVALA SLOVENSKEGA FILMA 2011

 

dr. Uroš Zavodnik: recenzija izbranega filma s predavanjem iz filmske umetnosti: »zgodovina slovenskega filma v odnosu njegove umeščenosti v svetovno kinematografijo«

 

6. IZBOR FILMA S FESTIVALA LIFFE 2011

 

dr. Uroš Zavodnik: recenzija izbranega filma s predavanjem iz filmske umetnosti, tematsko povezanim z narativno in estetsko izpovedno močjo izbranega filma

 

7. IZBOR FILMA SLOVENSKE KINOTEKE ALI »ANIMATEKA PO ANIMATEKI«

 

ANIMATEKA // dr. Uroš Zavodnik: recenzija izbranih filmov s predavanjem iz filmske umetnosti: »animirani film – zgodba kot gonilo slehernega filmskega žanra«

 

KINOTEKA // dr. Uroš Zavodnik: izbor filma iz kinotečne zakladnice s predavanjem iz filmske umetnosti: »večne filmske stvaritve – pomen stvaritve filmskega presežka za razvoj filmske umetnosti«

 

8. KOLAŽ KRATKIH FILMOV

 

dr. Uroš Zavodnik: recenzija izbranih kratkih filmov s predavanjem iz filmske umetnosti: »dramaturgija kratkega filma vs. celovečernega filma«

Abonmaji

Nekaj za vsak okus:

Vpisujemo v abonmaje
za sezono 2010/11!


Pohitite, mesta so omejena!


E-vpis v abonma

E-obveščevalec / RSS

Želite da vas obveščamo o novih predstavah in dogodkih? Naročite se na naš e-obveščevalec in RSS ter izvedeli boste prvi!

 


 Napovednik prireditev

Junij 2011

©2008 Kulturni dom Slovenj Gradec. Vse pravice pridržane.